İŞTİRAKÇİLERİMİZ

Anasayfa » İŞTİRAKÇİLERİMİZ

Silverline AŞ. 70’in üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor. Üretimin yüzde 40’ını ihraç eden Silverline, dünyanın 30 ülkesinde kendi markasıyla faaliyet gösteriyor. Avrupa’nın ilk 5, dünyanın ilk 10 üreticisi arasında yer alan Silverline, Amasya Merzifon’da yaklaşık 103 bin metrekare kapalı alanda üretim gerçekleştiriyor. 1.800 kişilik istihdamı ile yılda yaklaşık 1,5 milyon adet üretim yapan Silverline, tasarım ve teknolojiyi buluşturduğu ürünleri ile 150 uluslararası ödülün de sahibi. ARGE merkezi bulunan şirket tasarım ve ürün geliştirme konusunda yetkin personele sahiptir.

Borsan Kablo Elektrik Aydınlatma İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye’nin ikinci büyük alüminyum kablo fabrikasıdır, 5 şirketle faaliyet göstermekte ve bu şirketlerin 5 tanesi Türkiye dışındadır. Bünyesinde 2 bin 200 kişiyi direk istihdam etmektedir. 4 kıtada dünyanın 70 ülkesine ihracat yapmakta ve bu ihracat yaptığı 70 ülkenin 11’inde de pazar lideri konumundadır. Samsun Merkez Organize Sanayi’nde 54.000 metre kare kapalı alana sahiptir. ARGE merkezi bulunan şirket tasarım ve ürün geliştirme konusunda yetkin personele sahiptir. Araştırma projeleri başta olmak üzere çeşitli projelerde deneyimleri bulunmaktadır.

3EMS Elektrik Otomasyon Proje San. Ve Tic. Ltd. Şti. Başta Karadeniz bölgesi, ülkemiz ve yurtdışında çeşitli enerji, gıda ve ulaşım sektörlerindeki firmalara bakım, onarım ve otomasyon konusunda hizmet vermekte olan bir firmadır. Ordu ilinde faaliyet gösteren firma kendi markasında çeşitli kumanda malzemeleri üretim, satış, pazarlama ve ihracatı da yapmaktadır.

Demirel Kalıp Metal İşl.Mak. San. Tic. Ltd. Şti. Samsun organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren firma bölgedeki birçok firmaya makina parçası imalatı yapmaktadır. Bünyesinde bulundurduğu çok sayıda CNC ve metal işleme makineleri ile 1927’den günümüze büyük bir tecrübeye sahip bir firmadır.

Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. Temmuz 2009’da açıklanan Bakanlar Kurulu kararı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atakum Yerleşkesi’nde 80.000 m²’lik bir arsa üzerinde Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kurulmasına başlandı. Samsun Teknopark olarak da bilinen Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi İşletmeciliği A.Ş. Üniversite, kamu-özel sektör ve STK’ların ortaklığı ile Haziran 2010. Samsun Teknopark Yönetim Binası ve Kuluçka Merkezi inşaatına 2012 yılı Mart ayında başlanmış ve 2014 yılı ikinci çeyreğinde hizmete açılmıştır. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, yeni veya ileri teknolojilerle mal ve hizmet üretmek, sınai ve ticari faaliyetlerini üniversite binaları içinde yürütmek ve kaynaklarından yararlanmak isteyen girişimci, araştırmacı ve akademisyenleri teşvik etmek ve sağlamak amacıyla kurulmuş akademik, sosyal ve kültürel alanlardır. SamsunTeknopark, paydaşlarını bilimsel bilgi potansiyellerini teknolojik ürünlere dönüştürmeye teşvik etmekte ve sanayinin ihtiyaçlarına yönelik araştırmalara yön vermektedir. Teknopark bünyesindeki firmaların % 61’i yazılım bilişim alanında, %8’i enerji sektöründe, %8’i makine teçhizat imalatında, %10’u tarım alanında, %13’ü ise ambalaj, gıda, elektronik, imalat sanayi, inşaat, medikal, kimya, otomotiv yan sanayi ve telekomünikasyon gibi çeşitli diğer sektörlerde faaliyet göstermektedir. 2019 itibari ile yaklaşık 146 personel tam zamanlı ve yarı zamanlı olmak üzere, Samsun Teknopark bünyesinde bulunan firmalarda istihdam edilmektedir. İstihdamını artırmak noktasında yenilikçi fikirlerin ve buna bağlı Ar-Ge ve Kuluçka firmalarının yer aldığı TC. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yasa ile desteklenerek kurulup, çalıştırıldığı Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve yine içerisinde üniversite akademik bilgi birikiminin sanayi uygulamalarına aktarıldığı Teknoloji Transfer Ofisi yapılarını bulunmaktadır.

Hydro Trend Enerji San. ve Tic. AŞ. Hidroelektrik santralleri için arıza-bakım ve işletme hizmeti vermek amacıyla kurulan şirket, Türkiye’nin her bölgesinde yapmış olduğu hizmetler ile bugün enerji sektöründe saygın bir konuma gelmiştir. HES için gerekli tüm arıza-bakım, montaj, otomasyon, enerji nakil hatları vs. gibi konularda tek elden hizmet sağlayabilen Türkiye’deki önemli firmalardan biridir. İşletmesini ve arıza-bakım işlemlerini yaptığı çok sayıda hidroelektrik santraller bulunmaktadır. Ayrıca enerji nakil hattı kurulum ve bakim-onarım ile enerji piyasa işlemleri, PV yatırımlarında fizibilite hazırlama, kurulum ve RES işletme faaliyetlerinde tecrübeleri bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizdeki yenilenebilir enerji sektöründeki firmalar ile çok geniş bir iletişim ve güçlü ilişkileri bulunmaktadır.